Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
منوی اصلی

عسل پنبه

ضد آسم

پنبه از مهمترین و اصلی ترین گیاهان تولید کننده الیاف طبیعی است. در دانه این محصول تا حدود ۲۰ درصد روغن وجود دارد و در جهان بعد از سویا مهمترین دانه روغنی محسوب می گردد. گلبرگ های این گیاه در صبح و بعد از طلوع خورشید سفید تا کرم رنگ است اما بعدازظهر و بعد از گرده افشانی گل ها بسته شده و به صورتی تغییر رنگ می دهند.

مهمترین خواص عسل پنبه:

تقویت قوای جنسی، درمان آسم، مفید برای بیماریای ریوی، مفید برای بیماران شیمیایی، نرم کننده سینه، کاهش ورم های بدن، رفع تشنگی، آرام بخش، افزایش شیر مادر و تسکین درد قاعدگی.

[mr_rating_form] [mr_rating_result]

آخرین ویدیوهای عسل پنبه:

خواص عمومی عسل ها

بره موم چیست؟

گرده گل چیست؟

مشخصات گیاه:

گیاه علفی یکساله. به شکل بوته ای یا نیمه بوته ای، به ارتفاع تا 120 سانتی متر با شاخه های علفی، برگ ها چرمی با رگبرگ های مشبک و قلبی شکل، گل ها دوجنسی با اندازه متوسط سفید تا زرد با مرکز ارغوانی، میوه کپسول شکوفا که از آن پنبه یا تارهای رشته ای خارج می شود.

رنگ، طعم و عطر عسل:

زرد روشن ، زود رس (کمتر از یک ماه)

منطقه رویش و زمان برداشت:

به صورت کاشته شده در استان های گلستان، مازندران، یزد، فارس، خراسان و تهران. جنس پنبه Gossypium دارای 45 گونه در دنیا است که از این بین دو گونه G.hirsutum وG.herbaceum  در ایران مورد کشت و کار قرار می گیرند. پنبه بومی ایران (G.herbaceum subsp.Persicum) است که منشا اولیه آن از ایران و منطقه آسیاست. ارقام متعددی بسته به نوع اقلیم در کشور کشت می شود. در استان های شمالی کشور عمدتا از رقم ساحل، در استان فارس رقم بختگان و در سایر استانهای پنبه خیز کشور عمدتا از رقم ورامین جهت کاشت استفاده می شود، ارقام دیگری همچون اولتان و مهرر نیز وجود دارد که سطح کشت آن در مقایسه با سایر ارقام کمتر است. از ارقام تجاری پنبه می توان به آپلند و پریما نام برد که عملکرد بیشتری نسبت به ارقام بومی دارد و در سال های قبل از انقلاب در کشور کشت می شده اند.

توضیحات:

پنبه از مهمترین و اصلی ترین گیاهان تولید کننده الیاف طبیعی است. در دانه این محصول تا حدود 20 درصد روغن وجود دارد و در جهان بعد از سویا مهمترین دانه روغنی محسوب می گردد. گلبرگ های این گیاه در صبح و بعد از طلوع خورشید سفید تا کرم رنگ است اما بعدازظهر و بعد از گرده افشانی گل ها بسته شده و به صورتی تغییر رنگ می دهند. در روز دوم گلبرگ ها قرمز هندوانه ای می شود و معمولا بعد از 5 روز تا یک هفته گلها ریزش می کنند. در گیاه پنبه 4 ساختار غدد شهددان وجود دارد که یکی به صورت غدد شهددان گل و سه غده دیگر در خارج از گل قرار دارند. معمولا فعالیت زنبور عسل بیشتر بر روی غدد شهد دان خارج گل صورت می گیرد. در یک بررسی مشخص شد که لاروهای کرم قوزه پنبه که به عنوان آفت اصلی پنبه مطرح است باعث افزایش تولید شهد از غدد شهددان خارجی میشوند. در واقع تولید شهد از غدد شهددان خارجی مکانیسم دفاعی گیاه در برابر آفات است و با افزایش جمعیت این حشره بر روی پنبه، غدد شهددان خارجی شهد بیشتری تولید می کنند.

گرده های گل پنبه ارزش کمی برای زنبور عسل دارند و فعالیت زنبور عسل بیشتر به صورت جمع آوری شهد صورت می گیرد. آنالیزهای متعدد بررسی ساختار شیمیایی شهد در پنبه میزان مواد قندی آن را 61 درصد تعیین کرده که به ترتیب از قندهای فروکتوزط (29 درصد)، گلوکز (19 درصد) و ساکارز (12 درصد) تشکیل شده است. برای زنبور شهد خارج گلی جذابیت بیشتری نسبت به شهد گل های پنبه دارد اما تولید آن به شرایط دمایی خاصی وابسته است. عسل تولیدی از شهد گل پنبه دارای رنگ روشن و عسل حاصل شهد خارج گلی رنگ تیره تری داشته و متمایل به قرمز است.

طریقه و میزان مصرف:

روش های مختلفی برای مصرف عسل وجود دارد که بهترین آنها برای تاثیرگذاری و جذب کامل و بهتر و سریع تر این دو روش ساده هستند؛
روش اول : یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در مقداری آب با دمای معمول حل کرده ( توجه کنید که عسل با آب خنک یا خیلی سرد حل نمیشود ) و کمی آبلیموی تازه و یکی از عرقیات مفرح( گلاب ، بیدمشک و بهارنارنج ) نظیر گلاب را به آن اضافه کرده و میل کنید
روش ساده دوم مصرف عسل مکیدن با لیسیدن ساده یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی بصورت تدریجی است چرا که فضای دهان بعلاوه مویرگ های زیر زبان یکی از بهترین و سریعترین ورودی های ریز مغذی ها در بدن هستند و جذب کاملی صورت خواهد گرفت.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

عسل طبیعی هیچ منع مصرف خاص و خطرناکی ندارد و برای همگان قابل استفاده بوده و مزایای بیشمار آن ضامن سلامت و طول عمر و کیفیت بالای زندگی خواهد بود ولی در این میان باید به چند نکته دقت کرد.

یک منع مصرف عمومی و مشخص برای کودکان زیر دو سال وجود دارد .دلیل این توصیه پزشکی وجود اسپور “باکتری کلستریدیوم بوتولینوم” در بعضی عسل ها است. دستگاه گوارش کودکان تا سن دو سالگی به طور کامل توسعه نیافته و به اندازه کافی اسیدی برای کشتن اسپورهایی که با مصرف عسل طبیعی وارد دستگاه گوارش می شوند ندارند. از این رو این اسپورها در روده کودک رشد می کنند و باعث تولید سمی می شوند که سبب مسمومیت غذایی در نوزادان به نام بوتولیسم نوزاد می شود. البته اسپور این باکتری در موارد کمی از عسل ها مشاهده شده است و یک نوع مسمومیت غذایی نادر است.

عسل چندگیاه و سینوزیت

از آنجا که ژل رویال غنی ترین ماده بیولوژیک و یکی از کامل ترین هاست و توقعات و خواسته های زیادی را تا به امروز در درمان بیماری های زیادی نشان داده و تاثیرات زیادی بر تنظیم و عملکرد اعضای بدن داشته بسیار مورد توجه است. ژل رویال با تاثیر بی نظیرش در تنظیم غدد داخلی و ترشح هورمون ها مخصوصا در خانوم ها در ایجاد آرامش و تقویت اعصاب و همچنین جلوگیری از پیری زودرس، عالی عمل می کند.

وجود “کلاژن” در ژل رویال این ماده حیاتی و خاص در حفظ جوانی و طراوت پوست و مو باعث شده تا ژل رویال یکی از 5 ماده ی غذایی باشد که برای حفظ زیبایی و جوانی و جلوگیری از پیری زودرس و از بین بردن چین و چروک به شما پیشنهاد شود.

در بسیاری از محصولات آرایشی در دنیا امروزه از خاصیت ترمیم کنندگی ژل رویال بعنوان محور اصلی محصولات استفاده می شود.

درمان بیماری سرطان

ژل رویال تنها منبع طبیعی استیل کولین خالص بوده و خصوصیات آنتی باکتریایی و آنتی میکربی این ماده جهت تأمین طیف گسترده ای از شرایط سلامتی انسان مفید می باشد. ژل رویال در تأثیر بر آسم برونشیتی (ریوی)، بی خوابی و انواع مختلف مشکلات خویشاوندی در مردم بسیار مفید واقع شده است.

ژل رویال سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و بر روی ارگان های اساسی بدن مثل کبد و کلیه می تواند مفید واقع شود. ژل رویال تقریباً دارای ۱۲% پروتئین، ۶-۵ در صد لیپید، ۱۵%-۱۲% کربوهیدرات، غنی از ویتامین B، محتوی ۱۷ اسید آمینه (شامل ۸ اسید آمینه ضروری) می باشد.

عسل چندگیاه و سرماخوردگی

مصرف ژل رویال خالص دردوران بارداری جهت رشد جسمانی و ذهنی کودکان نقش بسیار مهمی دارد. در درمان نازایی و نارسایی های حاملگی مصرف آن به عنوان یک داروی بسیار موثر توصیه می شود. در منابع بسیاری گزارش شده است که در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی، خانواده های نازا با مصرف منظم ژل رویال بچه دار شده اند . در زنان با افزایش قابلیت تلقیح و درمردان با افزایش کیفیت اسپرم سبب حاملگی موفق و بچه دار شدن می گردد.

عسل برای کودکان، رشد و سلامت

با توجه به اینکه شاه انگبین یا ژل رویال بعنوان غنی ترین ماده بیولوژیک جهان شناخته شده است می تواند بعنوان بهترین و کامل ترین مکمل غذایی برای کودکان مخصوصا در سنین رشد استفاده شود. یکی از قوی ترین عملکردهای شاه انگبین در حوزه ی فعالیت های مغزی و حافظه و هوش است که با توجه به نوپا بودن کودکان و در حال رشد بودن ناحیه ی مغزی کودکان، ژل رویال میتواند در رشد حداکثری و کامل و بهتر به کودکانمان کمک کند و حتی در سنین بالا از فراموشی و بیماری های مغزی و عصبی جلوگیری کند .

تقویت اعصاب و آرامش
قیمت عسل چندگیاه

قیمت ژل رویال یا شاه انگبین متاثر از کیفیت و تازگی و برای برخی بازار ها با توجه به اوریژین یا کشور تولید کننده ، مشخص می شود. کیفیت ژل رویال امروزه در بازارهای جهانی توسط یک فاکتور مهم بنام ” 10HDA ” تعیین می گردد که یک ماده ضد سرطانی بسیار قوی است و هرچقدر میزان این ماده در ژل رویال بیشتر باشد به طبع کیفیت ژل رویال هم بالاتر و بهتر خواهد بود.

در بحث تازگی هم فاکتوری را در ژل رویال بررسی می کنیم بنام فیروزین که نشان دهنده ی تازگی و یا مدت زمان گذشته از تولید ژل رویال است. چرا که در بعضی کشورها یکی از فاکتورهای قیمت گذاری میزان تازگی شاه انگبین است.

عسل و کم خونی

محصولات مرتبط عسل پنبه:

No products found which match your selection.

پرسش و پاسخ عسل پنبه:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.