Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
منوی اصلی

عسل زرشک

مصفای بینظیر خون و دوست کبد

زرشک با داشتن گلهای کوچک زرد رنگ و بوی تا حدی تند به طور گسترده ای مورد توجه و جمع آوری شهد و گرده توسط زنبور عسل قرار می گیرد. عسل زرشک بومی مناطق حاشیه کویر است و بهترین عسل زرشک از خراسان جنوبی برداشت می شود.

مهمترین خواص عسل زرشک:

پایین آورنده فشار خون، تصفیه کننده خون، ضد صفرا و مفید برای بیماریهای کبدی، تنظیم عملکرد کبد، بهبود عوارض ناشی از داروهای کبد مثل کروتن، تقویت قلب و عروق و ضد گرفتگی عروق، مفید برای حساسیت های پوستی و رفع جوش و لک، رفع چربی و قند خون، دارای طبع سرد و مرطوب، خون ساز، اشتها آور و نشاط آور، مناسب برای بهبود واریس نقرس و رماتیسم،

[mr_rating_form] [mr_rating_result]

آخرین ویدیوهای عسل زرشک:

خواص عمومی عسل ها

بره موم چیست؟

گرده گل چیست؟

مشخصات گیاه:

زرشک درختچه ای دائمی است با ساقه و شاخه های خاردار که ارتفاع آن به 3 متر میرسد و شاخه های شکننده دارد. گلهای آن زرد رنگ است که به صورت مجتمع خوشه از شاخه ها آویزان بوده و کم کم به میوه های بیضی و قرمز خوشرنگ تبدیل می شوند. زرشک کشت شده واریته ای بی دانه است.

رنگ، طعم و عطر عسل:

قهوه ای تیره تا سیاه رنگ، دیررس

منطقه رویش و زمان برداشت:

زرشک بی دانه یکی از معدود محصولات ویژه و منحصر به فردی است که فقط در کشور ایران تولید می شود. بسیاری از زمین های کشاورزی شهرستان های قائن و بیرجند در خراسان جنوبی به دلیل شوری خاک و آب برای کشت اغلب محصولات کشاورزی مناسب نیستند، لذا در این مناطق و به ویژه طی 20 سال اخیر زرشک بی دانه به عنوان محصول اصلی مطرح شده، بطوری که بیش از 95 درصد سطح زیر کشت و تولید زرشک کشور را به خود اختصاص داده است.

توضیحات:

زرشک با داشتن گلهای کوچک زرد رنگ و بوی تا حدی تند به طور گشترده ای مورد توجه و جمع آوری شهد و گرده توسط زنبور عسل قرار می گیرد. وجود یک جفت غده شهد در پای هر گلبرگ و در مجموع 12 غده شهد در هر گل که مملو از شهد و دسترسی به آن نیز آسان است عامل دیگر جذب زنبورهاست. ولی همانطور که گفته شد بوی نافذ گرده و رنگ زرد گلبرگ هاقبل از غده شهد برای زنبور جلب توجه می کنند.

بوی به ظاهر نامطبوع گرده در زرشک حتی می تواند عامل جذب حشره باشد. در گیاهانی مثل زرشک که هم شهد و هم گرده گل مورد استفاده زنبور عسل است، ساعت جمع آوری شهد از گرده جداست. معمولا مشاهده شده است که زنبور عسل در صبح و عصر بیشتر به صورت جمع آوری گرده گل بر روی گل های زرشک فعالیت می کند و در ظهر و ساعات گرم روز با ترشح شدن بیش شهد، جمع آوری شهد نیز بیشتر صورت می گیرد. گل های زرشک بی دانه جذابیت شهد بیشتری برای زنبور عسل دارند و فعالیت جمع آوری گرده از روی گل های آن کمتر صورت می گیرد.

عسل تک گل و با غالبیت بالا تنها در استان خراسان جنوبی که واریته های بی دانه زرشک کشت شده است برداشت می شود. رنگ این عسل بسیار تیره است و دارای عطر و مزه بسیار منحصر به فردی می باشد.

طریقه و میزان مصرف:

روش های مختلفی برای مصرف عسل وجود دارد که بهترین آنها برای تاثیرگذاری و جذب کامل و بهتر و سریع تر این دو روش ساده هستند؛
روش اول : یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در مقداری آب با دمای معمول حل کرده ( توجه کنید که عسل با آب خنک یا خیلی سرد حل نمیشود ) و کمی آبلیموی تازه و یکی از عرقیات مفرح( گلاب ، بیدمشک و بهارنارنج ) نظیر گلاب را به آن اضافه کرده و میل کنید
روش ساده دوم مصرف عسل مکیدن با لیسیدن ساده یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی بصورت تدریجی است چرا که فضای دهان بعلاوه مویرگ های زیر زبان یکی از بهترین و سریعترین ورودی های ریز مغذی ها در بدن هستند و جذب کاملی صورت خواهد گرفت.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

عسل طبیعی هیچ منع مصرف خاص و خطرناکی ندارد و برای همگان قابل استفاده بوده و مزایای بیشمار آن ضامن سلامت و طول عمر و کیفیت بالای زندگی خواهد بود ولی در این میان باید به چند نکته دقت کرد.

یک منع مصرف عمومی و مشخص برای کودکان زیر دو سال وجود دارد .دلیل این توصیه پزشکی وجود اسپور “باکتری کلستریدیوم بوتولینوم” در بعضی عسل ها است. دستگاه گوارش کودکان تا سن دو سالگی به طور کامل توسعه نیافته و به اندازه کافی اسیدی برای کشتن اسپورهایی که با مصرف عسل طبیعی وارد دستگاه گوارش می شوند ندارند. از این رو این اسپورها در روده کودک رشد می کنند و باعث تولید سمی می شوند که سبب مسمومیت غذایی در نوزادان به نام بوتولیسم نوزاد می شود. البته اسپور این باکتری در موارد کمی از عسل ها مشاهده شده است و یک نوع مسمومیت غذایی نادر است.

عسل زرشک و کبد

عسل زرشک دارای طبعی سرد و مرطوب و برای مشکلات کبدی اعم از چربی کبد یا ترشح آنزیم کبدی غیرطبیعی و یا عدم کارکرد منظم آن و برای پایین آورن فشار خون ناشی از مشکلات کبردی مناسب است. عسل زرشک  تاثیر مستقیم بر فعالیت های آنزیمی کبد داشته و برای پاک سازی کبد از سموم و بازکردن مجاری کبدی مفید هستند. مشکلات ناشی از مصرف داروهایی که کبد را تحریک ویا کم کار می سازد نیز با مصرف عسل زرشک مرتفع خواهد شد.

عسل زرشک و حساسیت

عسل زرشک برای رفع و جلوگیری از آفت دهان و حاسیت و آلرژی پوستی ناشی از مشکلات کبدی بسیار خوب عمل کرده و توصیه می شود. در حساسیت ها و آلرژی ها مصرف عسل زرشک ده روزه با یک پرهیز غذایی مناسب فرد تغییرات محسوسی را احساس خواهد نمود. در حساسیت های پوستی و آفت دهان گذاشتن عسل زرشک روی موضع به صورت بیست دقیقه یکبار در اولین روز و یک ساعت یک بار در روز دوم و سه ساعت یکبار در روزهای بعدی بهترین معالجه برای این مشکل است.

عسل زرشک و صفرا

عسل زرشک در تصفیه خون و چربی خون به ما کمک می نماید. برای کسانی که صفرایشان خوب کار نمی کند و یا اینکه صفرای خودشان را کاملا برداشته اند بسیار مفید است. مصرف یک قاشق غذاخوری سرپر صبح ناشتا و آخر شب برای رهایی از مشکلات گفته شده الزامی است.

محصولات مرتبط عسل زرشک:

No products found which match your selection.

پرسش و پاسخ عسل زرشک:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.