Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
منوی اصلی

عسل جاوشیرکما (آنقوزه)

ضد صرع و تشنج

عسل جاوشیرکما که به آن آنغوزه هم می گویند از گیاه جاوشیر توسط زنبور تولید می شود. این گیاه به علت بوی بسیار بد خود به مدفوع شیطان نیز معروف است و حتی اگر دام مثل گوسفند از این گیاه چرا کنند گوشت آن کمی بدبو م بهترین نوع  عسل جاوشیرکما از کوهستان کرفت شهرستان های جهرم و جیرفت برداشت می شود و در تقویت  اعصاب بینظیر عمل می کند.

مهمترین خواص عسل جاوشیرکما:

بازکننده گرفتگی ها و انسداد مجاری تنفسی، برطرف کننده سستی اعصاب و ضد تشنج و رعشه و لغوه و صرع، معجون مقوی اعصاب و تسکین مقوه و صرع، مفید برای بیماریهای دماغی، کاهش رشد موهای زائد بدن، بازکننده گرفتگی ها و انسداد مجاری تنفسی، تقویت بینایی، مفید برای رشد کودکان

[mr_rating_form] [mr_rating_result]

آخرین ویدیوهای عسل جاوشیرکما (آنقوزه):

خواص عمومی عسل ها

بره موم چیست؟

گرده گل چیست؟

مشخصات گیاه:

اسامی محلی آن جاوشیر، کاه کوهی، جوشیر، چاشورت (ترکی) است و گیاهی چندساله، پایا، ایستاده و بلند به ارتفاع ۲۰۰-۸۰ سانتی متر. دارای ساقه های ایستاده ضخیم، زاویه دار، شاخه های متقابل یا تقریبا چرخه ای و فراهم. برگهای سبز، فاقد کرک، به ندرت زبر  و کرکدار، بسیار بریده و منقسم، با تقسیمات خطی و تسمه ای، گل آذین چتر مرکب، زرد رنگ با قطعات گل پنج تایی (۵ گلبرگ و ۵ کاسبرگ) در انتهای ساقه گل دهنده قرار می گیرد. معمولا کاسبرگها تحلیل رفته و گلبرگها زرد رنگ. گلها دو نوع دوجنسی و تک جنسی (نر یا ماده) می باشد. اطراف میوه برجستگی هایی به صورت بال چوبی یا غشایی و یا موج دار مشاهده می شود. تولید بذر در هر بوته حدود ۱۷۰۰ عدد.

منطقه رویش و زمان برداشت:

یک گیاه مرتعی و علوفه ای و دارویی است که به طور خودرو در بسیاری از ارتفاعات استان های ایلام، کردستان، کرمانشاه، همدان، سمنان، اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس خراسان و تهران می روید. پراکندگی آن در ارتفاع ۱۶۰۰ تا ۳۷۰۰ متری و اکثرا در شیبهای شمالی و شرقی واقع می شود. گیاه جاشیر گیاهی رطوبت پسند است که برای کامل کردن چرخه زندگی خود به رطوبت فراوان، سرما و یخبندان نیاز دارد و غالبا در مناطقی حضور دارد که برفگیر بوده و دارای دوره سرمای قابل توجه باشد. جنس جاشیر Prangos در حدود ۳۰ گونه دارد که گستره رویش آنها از شرق اروپا تا آسیای میانه است. از این تعداد، ۱۵ گونه آن در ایران وجود دارد و ۵ گونه انحصاری ایران است.

گونه های مهم عبارتند از جاشیر علوفه ای P.pabularia (رویشگاه مناطق کوهستانی ایرانی تورانی در شمال غرب و غرب)، جاشیر گچ دوست P.latiloba (رویشگاه در شمال شرق، شرق، مرکز جنوب شرق) و جاشیر صخره روی – وایه – خرکول P.uloptera (رویشگاه در شمال، شمال غرب، غرب و مرکز).

توضیحات:

جاشیر گیاه علوفه ای بسیار مقوی و با ارزش می باشد و وجه تسمیه آن به کیفیت بالای غذایی آن در مقایسه با شیر اشاره دارد. اسانس جاشیر دارای متابولیت های ثانویه ای است که به طور وسیعی در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و به عنوان ترکیباتی با خاصیت ضد میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات اصلی جاشیر ترکیبات مونوترپنی به ویژه آلفا و بتا – پینن می باشد و حضور مونوترپن ها، سزکوئی ترپن ها، کومارینها، فلاونوئیدها، تانینها، ساپونینها، الکالوئیدها، ترپنوئیدها دارای خواص ضد اکسیدانی، ضد دیابتی، ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد دردی، ضد اسپاسمی بوده است که در تحقیقات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است. گلهای جاشیر شهدزا و گرده زا است و گل دهی خوب در مرتع نیازمند دوره سرمای زمستانی مطلوب می باشد. با توجه به منطقه رویشی خاص این گیاه که اغلب در مناطق کوهستانی می باشد فعالیت زنبورعسل با توجه به دماهای پایین فصل گلدهی محدود صورت می گیرد. جذابیت کم تا متوسط و در سال های با گل دهی بیشتر جذابیت خوب نیز گزارش شده است که در این سال ها امکان برداشت عسل نیز وجود دارد. به صورت تجربی عسل جاشیر با رنگ تیره گزارش شده است. با توجه به شهدزا و گرده زا بودن و کیفیت خیلی خوب گردهها زنبورسازی خیلی خوبی هم خواهد داشت.

طریقه و میزان مصرف:

روش های مختلفی برای مصرف عسل وجود دارد که بهترین آنها برای تاثیرگذاری و جذب کامل و بهتر و سریع تر این دو روش ساده هستند؛
روش اول : یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در مقداری آب با دمای معمول حل کرده ( توجه کنید که عسل با آب خنک یا خیلی سرد حل نمیشود ) و کمی آبلیموی تازه و یکی از عرقیات مفرح( گلاب ، بیدمشک و بهارنارنج ) نظیر گلاب را به آن اضافه کرده و میل کنید
روش ساده دوم مصرف عسل مکیدن با لیسیدن ساده یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی بصورت تدریجی است چرا که فضای دهان بعلاوه مویرگ های زیر زبان یکی از بهترین و سریعترین ورودی های ریز مغذی ها در بدن هستند و جذب کاملی صورت خواهد گرفت.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

لطفاً حتماً برای مصرف تمام گیاهان دارویی با متخصص داروی گیاهی مشورت کنید. آنغوزه را در دوران شیردهی و برای کودکان مصرف نکنید. کومارین‌های موجود در این گیاه ممکن است با داروهای ضد انعقاد تداخل کند. در گزارشی آمده‌است که مصرف ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم این گیاه در افرادی که مشکل عصبی دارند باعث تشنج شده‌است.

عسل جاوشیرکما و صرع

عسل جاوشیرکما در تقویت اعصاب بسیار قوی عمل کرده و در طی سالها مصرف این عسل به خواص اعجاب انگیز این عسل و تاثیر بسزای آن روی بیماریهایی نظیر صرع، تشنج، حمله های عصبی، سردرد های ضربان دار، لغوه، لرزه و رعشه رسیده ایم واین عسل می تواند مکمل دارویی خوبی برای برخی از بیماریهای عصبی و خودایمنی نظیر ام اس(MS) و ای ال اس (ALS) باشد.

محصولات مرتبط عسل جاوشیرکما:

No products found which match your selection.

پرسش و پاسخ عسل جاوشیرکما:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.